Głośniki pasywne – gwarancja profesjonalnego nagłośnienia
Branża audio stale się rozwija – na rynku pojawiają się coraz to nowsze sprzęty i akcesoria. Jednak, mimo upływu czasu i wprowadzenia innowacji, głośniki pasywne wciąż są chętnie wybierane przez użytkowników. Nadal są wymieniane wśród dwóch podstawowych rodzajów nagłośnienia. W naszym artykule przyjrzymy się cechom charakterystycznym kolumn pasywnych, przybliżymy różne rodzaje systemów dźwiękowych oraz skoncentrujemy się na tym, jak zbudowane są kolumny pasywne.
Głośniki pasywne– charakterystyka
Głośniki pasywne to te, które odgrywają ważną rolę w przesyłaniu dźwięku, a brak wbudowanego wzmacniacza powoduje, że wymagają zewnętrznego źródła mocy. Tak brzmi „sucha” definicja kolumn pasywnych. Jednak w praktyce, opisując tę kategorię, należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:
- brak wbudowanego wzmacniacza,
- wielodźwiękowa konstrukcja,
- impedancja,
- zastosowanie,
- kierunkowość,
- rozmiary i konstrukcja.
W skrócie, kolumny pasywne to mechaniczne urządzenia, które generują dźwięk poprzez wibracje membrany, która jest rezultatem przepływu prądu elektrycznego.
Nagłośnienie pasywne jako wielodźwiękowa konstrukcja
Kolumny pasywne składają się z różnych głośników, zazwyczaj obejmujących różny zakres częstotliwości. W ten sposób wyróżnia się głośniki niskotonowe (woofery), średniotonowe (midrange) i wysokotonowe (tweetery). Wszystkie wymienione rodzaje głośników są umieszczane w jednej kolumnie pasywnej. Taka konstrukcja ma zapewnić wierne i dokładne odtwarzanie całego zakresu częstotliwości. Dzięki temu każdy rodzaj głośnika może skoncentrować się na reprodukcji określonego zakresu częstotliwości dźwięku. Kolumny pasywne jako wielodźwiękowa konstrukcja umożliwiają dostosowanie systemu do różnych zastosowań.
W jakich sytuacjach sprawdzą się głośniki pasywne?
Kolumny pasywne znajdą zastosowanie w różnych sytuacjach, zależnie od potrzeb dźwiękowych i warunków przestrzennych. Wykorzystywane mogą być m.in. podczas:
- koncertów na żywo,
- nagłośnienia w miejscach kultury i sportu,
- nagłośnienia w kościele,
- imprez plenerowych,
- używania kina domowego,
- nagrywania w studiu,
- w centrach handlowych i innych miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Kolumny pasywne – podstawowe elementy
Kolumny pasywne mimo dużego zróżnicowania poszczególnych modeli, posiadają wiele elementów wspólnych dla wszystkich przedstawicieli tego rodzaju głośników. Są to takie elementy jak membrana, cewka głosowa, magnes oraz fizyczna obudowa. Membrana to cienka powierzchnia charakteryzująca się dużą elastycznością. Głośniki pasywne posiadają również cewkę głosową owiniętą wokół podstawy membrany i podłączoną do wzmacniacza. Magnes jest umieszczony w pobliżu cewki i generuje pole magnetyczne, które oddziałuje na cewkę i w rezultacie powoduje ruch membrany. Tak w skrócie przebiega proces generowania fal dźwiękowych przez kolumny pasywne.
Profesjonalny sprzęt i nagłośnienie – sale do rezerwacji
Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju głośników korzystasz, nagrywanie dźwięku powinno odbywać się w pomieszczeniu o dobrej akustyce. Mając nawet najwyższej jakości głośnik, bez odpowiedniej akustyki nie będziesz w stanie nagrać dźwięku o zadowalającej jakości. Popularnym wyborem w takiej sytuacji jest rezerwacja sali wyposażonej w profesjonalny sprzęt. Zespoły i osoby indywidualne z Wrocławia chętnie korzystają z takiej możliwości, rezerwując studio samodzielnych nagrań lub salę prób.
Nagłośnienie koncertu i dużych wydarzeń kulturalnych
Ze względu na większe możliwości dostosowywania poszczególnych elementów całego systemu nagłośnienia, kolumny pasywne doskonale sprawdzą się podczas nagłośnienia koncertu. Brak wbudowanego wewnętrznego wzmacniacza nie jest problemem, ponieważ w takich sytuacjach zazwyczaj korzysta się ze wzmacniacza zewnętrznego. Ustawianie różnych konstrukcji z głośników pasywnych jest łatwe w konfiguracji dla każdego eksperta od nagłośnienia. Najważniejsze, żeby kolumny pasywne były kompatybilne z resztą sprzętu. Wówczas kontrola parametrów dźwiękowych i ich regulacja nie będą sprawiać problemu.
Głośniki pasywne – nagłośnienie dla każdego czy tylko dla specjalistów?
Specyfikacja kolumn pasywnych oraz brak wbudowanego wzmacniacza powodują, że częściej z tego typu nagłośnienia korzystają profesjonaliści, którzy lubią, a przede wszystkim potrafią, odpowiednio dostosowywać system dźwiękowy. Nagłośnienie pasywne daje tutaj większe pole do popisu. Nie oznacza to, że tylko mający dużą wiedzę o kwestiach audio wybierają kolumny pasywne. W codziennym użytkowaniu takiego sprzętu poradzi sobie prawie każdy, trudność zaczyna się dopiero podczas organizacji profesjonalnych eventów. Dlatego nie jest powiedziane, że kolumny pasywne to wybór tylko dla specjalistów i osób, dla których kwestie techniczne i dźwiękowe są pasją. W większości sytuacji każdy poradzi sobie z uruchomieniem i regulacją głośników pasywnych. Natomiast w profesjonalne nagłośnienie pasywne wyposażona jest nasza sala do prób przy Browarze Mieszczańskim.