fbpx
Full 1
Full 1

Sale studyjne, systemy kina domowego, konferencje na żywo oraz wszystkie inne miejsca, w których jest potrzebne funkcjonujące samodzielnie nagłośnienie, będą wymagać zainstalowania głośników aktywnych. Ten rodzaj głośników doskonale sprawdzi się do reprodukcji dźwięku w małej i średniej wielkości pomieszczeniach (np. w sali studyjnej). Dodatkowo nie będzie potrzebować użycia zewnętrznego wzmacniacza dźwięku, ponieważ jest wbudowany w głośnik aktywny. To zapewnia komfort użytkowania oraz wygodny transport kolumn. Więcej o nagłośnieniu aktywnym powiemy w dalszej części artykułu.

Głośniki aktywne – wysoka moc i generowanie niskich tonów

Chociaż specyfika głośników aktywnych różni się zależnie od producenta, modelu i przeznaczenia, jednak istnieje wiele cech wspólnych dla większości z nich. Jedną z nich jest wysoka moc wyjściowa, która jest wyzwalana dzięki licznym głośnikom w kolumnie. Duża liczba głośników ma potencjał do generowania głośniejszego i imponującego brzmienia. Głośniki niskotonowe powodują, że kolumny aktywne mogą odtwarzać potężne basy, więc głośniki aktywne doskonale sprawdzą się przy reprodukcji niskiej częstotliwości dźwięków.

Kolumny aktywne–szeroki zakres częstotliwości i wszechstronność zastosowań

Uzyskanie pełniejszego i zrównoważonego brzmienia jest możliwe dzięki reprodukcji dźwięku na różnych zakresach częstotliwości. Oprócz wspomnianych już w poprzednim akapicie niskich tonów, głośniki aktywne z reguły mogą generować również dźwięki o średniej i wysokiej częstotliwości. Dzięki szerokiemu zakresowi częstotliwości, kolumny aktywne są wszechstronne i mogą być używane w kameralnych salach prób lub w pomieszczeniach studyjnych jak np. sala Tęczowa 57 lub Bystrzycka 69 we Wrocławiu, systemach kina domowego, a nawet na koncertach na żywo. Zaawansowane procesory dźwięku zapewniają precyzyjną kontrolę dźwięku i umożliwiają regulację parametrów takich jak: balans, ekwalizacja i korekta dźwięku.

Kolumny aktywne– zalety

Chociaż o wielu korzyściach wynikających z użytkowania głośników aktywnych napisano w poprzedniej części tego artykułu, to jednak warto zwrócić uwagę na najczęściej wymieniane zalety tego rodzaju nagłośnienia. Z reguły są to:

  • wbudowany wzmacniacz: kolumny aktywne są gotowe do użycia bez konieczności stosowania zewnętrznego wzmacniacza;
  • doskonała jakość dźwięku
  • mobilność: kolumny aktywne łatwiej się transportuje i przenosi niż np. kolumny pasywne;
  • Integracja z różnymi źródłami audio: głośniki aktywne posiadają wiele wejść audio takich jak: XLR, TRS, RCA oraz możliwość łączenia przez Bluetooth;
  • Funkcja cyfrowego przetwarzania sygnału: pozwala na dostosowanie dźwięku do konkretnej sytuacji.

W jakich sytuacjach znajdują zastosowanie głośniki aktywne?

Kolumny aktywne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i gospodarstwa domowe. Głośniki aktywne wykorzystywane są przez zespoły muzyczne podczas występów na żywo, a także przez organizatorów imprez klubowych lub plenerowych. Ten rodzaj głośników sprawdzi się dobrze w zamkniętych pomieszczeniach, jak i otwartych eventach na świeżym powietrzu. Kolumny aktywne możemy zauważyć w kościołach, szkołach, korporacjach i innych instytucjach wymagających nagłośnienia przemówień i prezentacji. W domowych warunkach będą miały zastosowanie w systemie kina domowego, natomiast w warunkach studyjnych wykorzystuje się je do monitorowania dźwięku podczas nagrań i miksowania.

Kolumny aktywne – czym kierować się przy zakupie?

Wybierając system nagłośnienia aktywnego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników takich jak:

  • zastosowanie głośników: dobierz głośniki aktywne spełniające Twoje potrzeby dźwiękowe;
  • moc: nagłośnienie o zbyt dużej mocy w malutkim pomieszczeniu nie będzie dobrym pomysłem. To działa również w drugą stronę. Głośniki o niskiej mocy nie będą w stanie zapewnić wystarczającego nagłośnienia na większym terenie;
  • rozmiar: kryterium bardzo subiektywne. W zależności od gustu wybierz bardziej masywne lub skromniejsze, stonowane głośniki aktywne;
  • funkcje DSP: umożliwiają zaawansowane możliwości regulacji dźwięku;
  • złącza: upewnij się, że kolumny aktywne będą kompatybilne z Twoimi urządzeniami źródłowymi;
  • recenzje i opinie: zapoznaj się z recenzjami użytkowników i profesjonalistów na temat konkretnego modelu głośników.

Głośniki aktywne – odpowiednie nagłośnienie próby muzycznej

Nie jest żadną tajemnicą, że próby muzyczne zespołów służą dostosowaniu odpowiedniego brzmienia kapeli oraz wyeliminowaniu błędów. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego i jakościowego sprzętu, który zespół kupuje na własną rękę lub wynajmuje. Częstym wyborem jest również wynajem odpowiednio wyposażonej w instrumenty i sprzęt sali do prób muzycznych takiej jak np. Sala tęczowa 57. Takie miejsca zapewniają doskonałe nagłośnienie i nie zniekształcają dźwięku instrumentów, dzięki czemu podczas późniejszego nagrywania muzyki w studiu, nie ma przykrej niespodzianki, a utwór ma dokładnie takie brzmienie, jakie wypracowano na sali.

Kontakt:
695 474 177
691 509 513
info@dzwiekowa.pl

Social Media